Projeler

Bir Türkiye Hayalim Var!

1 Milyon Kitap, uzun yıllardır hayalini kurduğum bir proje. Olgunlaşıp gün yüzüne çıkarmak zaman alsa da artık içimize sinecek şekilde sizlerin huzurunda. Hem ben hem de benimle birlikte bu projeye baş koyan genç ekibimiz oldukça heyecanlı… Heyecanlıyız çünkü sizlerin de desteğiyle bu projenin bir kuşağın geleceğini şekillendireceğine inanıyoruz. Nasıl olacağını sırasıyla anlatayım…

Okulöncesi dönemde zeka demek, kelime hazinesi demektir!

Beyin gelişiminin %90’ı ilk 3 yılda tamamlanıyor. Aynı şekilde, ruh sağlığının temeli olan anne – baba ile çocuk arasındaki güvene dayalı bağ da bu dönemde inşa ediliyor. Çocuk gelişimine dair bildiğimiz her şey, bu dönemde çocuklara yapılan yatırımın geri dönüşü en yüksek yatırım olduğunu söylüyor. Yatırım derken kastedilen çocukla kaliteli zaman geçirmek, bunu da kitaplar üzerinden yapmak. Zira okulöncesi dönemde zeka demek kelime hazinesi demek. O nedenle her bebeğe doğduğu andan itibaren kitap okumak çocukların zihinsel gelişimi için ana sütü kadar elzem bir ihtiyaç. Peki biz bu ihtiyacı karşılayabiliyor muyuz? Bu sorunun yanıtı evet olsaydı, böyle bir projeye ihtiyaç kalmazdı.

Türkiye’de kitapla ilk defa okulda tanışan milyonlarca çocuk var!

Geçen yıl ülkemizde dünyaya gelen yaklaşık 1.3 milyon bebeğin sadece 300 bin kadarının evinde bebek kitabı ve onlarla kitap okumaya hazır ebeveynler var. Geriye kalan 1 milyon çocuk, kitapla ancak okula başladığı zaman tanışacak! İşte bu iki grup arasında doğdukları gün açılmaya başlayan kelime haznesi makası, onlar 6 yaşına geldiklerinde ciddi bir farka dönüşecek ve bu fark çocuklarımızı tüm eğitim hayatları boyunca değişmez bir kader olarak takip edecek. O nedenle yapılması gereken, çocukların okula başlamasını beklemeden, her çocuğa doğduğu gün bir kitaplık kurmak ve her anne babaya okulöncesi dönemde kitap okumanın kıymetini anlatmak. 1 Milyon Kitap projesi işte bu amaçla yola çıkıyor.

İstiyorum ki, varlıklı bir ailede dünyaya gelen çocukla yoksul bir ailede dünyaya gelen çocuk arasında daha okula başladıkları ilk gün derin bir uçurum olmasın. İstiyorum ki köy, kent veya mahalle ayrımı olmadan, Türkiye’de doğan her çocuk eşit öğrenme fırsatına sahip olsun. İstiyorum ki coğrafya kader olmasın!

Bunlar gerçekleşmesi zor hayaller, biliyorum. Ama zaten hayal kurmak böyle bir şey, kolay olsa hayal olmazdı.

1 Milyon Kitap Projesi nasıl işleyecek?

1 Milyon Kitap, sürdürülebilir bir sosyal girişimcilik projesi olarak Artisan A.Ş. tarafından hayata geçiriliyor. Bu amaçla yalnızca bu projeye özel geliştirdiğimiz 6 kitaplık bir set, 1milyonkitap.com üzerinden satışa sunuluyor. Bu siteden 1 kitap seti satın aldığınızda bir kitap setini de talep eden bir aileye göndermiş oluyorsunuz. Web sitesinden yapılan satış ve ücretsiz kitap talepleriyle ilgili tüm sürecin şeffaf olması istiyoruz, bu nedenle bu süreç bağımsız denetim şirketi Mazars Denge tarafından denetleniyor. Hedefimiz 1 milyon çocuğa 1 milyon set ulaştırmak. Sonra da bu setleri yeni kitaplarla zenginleştirmek.

Sosyal bir girişim olarak bu siteden yapılan satışlardan ne ben ne Artisan ne de gönüllü ekibimiz telif ya da başka herhangi bir kalemde ücret alıyor veya kar ediyor. Her birine tüm çocuklar adına ayrı ayrı teşekkür ederim. Projenin hayata geçmesi için gerekli tüm başlangıç giderlerini ben kendi kaynaklarımdan sağladım. Bu konuda bana büyük anlayış gösteren sevgili eşim ve çocuklarıma minnettar olduğumu bir kez de buradan belirtmek istiyorum. AGT Kurye, ilk 100 bin seti ücretsiz dağıtmayı garanti ederek proje maliyetlerini ciddi olarak düşürdü. Sayın Yusuf Köse’ye bu önemli destek için içten teşekkürlerimi sunarım. Projeyi hayata geçirmek için geceli gündüzlü çalışan, Çin’den Romanya’ya karton baskı matbaa peşinde koşan, web sitesini defalarca yeniden tasarlayan kahraman gönüllü ekibine bana ve bu projeye inandıkları için teşekkür ediyorum.

Yıllardır kendi kendime dert ettiğim bu hayal artık sizin. Sizleri bu hayalime ortak olmaya, “Okusun da büyüsün” demeye ve Türkiye’nin geleceğini şekillendirmeye davet ediyorum!

Prof. Dr. Selçuk Şirin

Bir Milyon Kitap projesi hakkındaki detayları buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.